5 jednoduchých návyků, díky nimž budete zdravější a šťastnější

Štěstí se za poslední desetiletí stalo oblíbeným studijním oborem výzkumných pracovníků a univerzity vytvářejí celé kurzy zaměřené na toto téma. Dr. Laurie Santos, profesorka psychologie a kognitivních věd, vyučuje na Yale velmi populární kurz štěstí a je předním výzkumníkem vědy o štěstí. Prostřednictvím svého výzkumu vyvinula vědecky podložená doporučení, jak můžeme zvýšit naši úroveň štěstí. Zde je pět jednoduchých způsobů, jak si můžeme vytvořit šťastnější a zdravější život.

1.     Řekněte si na konci dne 3 věci, za které jste vděční

Podle Santose může psaní tří úžasných věcí o vašem dni mít významný vliv na rekvalifikaci vašeho mozku, aby pocítil větší vděčnost a ve výsledku se cítil šťastnější. Spárování této praxe s jiným zvykem, jako je čištění zubů, může zvýšit vaše vědomí a usnadnit zapamatování toho, že to máte dělat každý den. Uvědomit si věci, za které se cítíte vděční. I malé věci, jako je ranní šálek kávy nebo čaje, je skvělý způsob, jak vám pomoci soustředit se spíše na pozitiva ve vašem.

2.     Hýbejte se

Lidé, kteří jsou každý týden fyzicky aktivní i v malém množství času (150 minut nebo méně), mají nižší pravděpodobnost vzniku deprese. Možnosti přidání aktivity do vašeho dne jsou nekonečné. Vezměte svého psa například na procházku, nebo jděte si jděte do parku zaběhat. Procvičujte si cvičení v oblasti mobility třeba při poslouchání podcastu. Jděte si lehce zaplavat nebo pracovat na zahradě. Jde o to, abyste se rozhýbali, kdykoli a kdekoli můžete.

3.      Buďte v přírodě a odpojte se od technologií

Spisovatelka Anne Lamottová napsala: „Téměř vše bude fungovat znovu, pokud to na několik minut odpojíte, včetně vás.“ Uvolnění času od technologie je důležité, zejména pro ty, kteří se cítí nadměrně stimulovaní a unavení neustálými upozorněními a pracovním stresem. David Strayer, profesor a kognitivní psycholog, zkoumá mozková opatření při kognitivní obnově a věří, že trávení času v přírodě je důležité pro zvýšení nálady a snížení stresu. Například jedna studie lidí, kteří procházeli městským zeleným prostorem, ukázala, že mozek účastníků vykazoval v zelené oblasti nižší frustraci, zapojení a vzrušení. Takže jděte ven bez jakékoli technologie. Možnosti jsou opět nekonečné. Projděte se zahradou. Vydejte se na turistiku. Vyškrábat se na nějaké hory. Běh naboso v trávě. Nechte se přenést přírodou a jejími uklidňujícími účinky.

4.      Postarejte se o ostatní

Skutky laskavosti nás činí šťastnějšími a trávení času péčí o ostatní je skvělý způsob, jak zvýšit úroveň svého štěstí, říká Santos. “Utrácení času a peněz na sebe není tak uspokojivé jako soustředění času a peněz na jiné lidi,” vysvětluje Santos. Mohli byste nabídnout nakupování pro ty, kteří nemohou opustit své domovy. Pokud máte rádi přírodu, zvažte výsadbu trvalek pro včely a motýly. Pošlete známému oblíbenou knihu. Zašlete kartu plnou povzbuzení někomu, kdo to potřebuje, nebo se dobrovolně přihlaste do své oblíbené organizace. Čas strávený pomáháním druhým je dobře strávený čas.

5.     Meditujte

95% moderního života je zaměřeno na to, abychom dosáhli úspěchu co nejvíce, což vede ke zvýšenému stresu a úzkosti. Meditace je způsob, jak pomocí dechu uklidnit nervový systém. Když správně dýcháte, membrána stimuluje vagový nerv, který vám pomůže připojit se k parasympatickému systému. Pouhých 5 minut denně může začít měnit vzorce vašeho mozku. I když zahájení meditace může být náročné, zde je několik nápadů, jak začít: Začněte svůj den v tichosti, než zkontrolujete e-maily nebo texty v telefonu. Najděte si pohodlné křeslo nebo jděte ven a najděte klidné místo, kde se můžete pozastavit a vdechnout dech. Zavřete oči a počítejte dech po dobu 5 minut. Můžete také najít mnoho užitečných aplikací, které vám pomohou při meditaci, což může být užitečné zejména pro začátečníky. Zatímco učení se meditovat vyžaduje disciplínu a cvičení, nemusí to vyžadovat spoustu času a nemusíte v tom být dokonalí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *