Jak si vytvořit návyk

Každý máme návyky, ať jsou to ty dobré, kterých by každý rád přidal, tak jsou to i ty zlé, které bychom si každý přáli eliminovat. Není to ovšem vůbec jednoduché a snadno se vrátíme zpět do zajetých kolejí.

Vezmeme si příklad z cvičení. Někteří z nás to určitě znají. Začne první leden, nakoupíme značkové oblečení do posilovny, pernamentku a namotivovaní začneme chodit každý den do fitka a aby toho nebylo málo tak přidáme ještě běhání a přísnou dietu, kde si neodpustíme ani tu nejmenší chybičku. U každého z nás ale postupem času začne opadat prvotní nadšení, přijdou dny, kdy se nám nahromadí hodně povinností, práce a dojde na lámání chleba, kde většina z nás začne vynechávat první dny, kdy bylo naplánované cvičení nebo začneme polevovat ve stravě, kterou jsme si naplánovali. Najedou jsou to dva dny bez cvičení a bez jídelníčku a my jsme u konce s naší snahou za vytvořením návyku.

Jak tedy správně v pár bodech postupovat?

  • Extrémní naplavenost v prvních dnech vždycky opadne a naprostá většina z nás nemá takovou disciplínu držet takhle náročný režim dlouhodobě. Jako první je potřeba vytvořit samotný návyk a postupně kontrolovaně přidávat na frekvenci cvičení a držení jídelníčku. Je potřeba si uvědomit, že tohle je dlouhodobá změna a musíme k tomu tak i přistupovat.

  • Je dobré si na první týden naplánovat pouze minimální zátěž např. 5minut běhu, 20 dřepů a začít si vytvářet návyk. Je dobré si takzvaně nabrousit pilu a vyhradit si svůj čas na tento návyk. Dále je velmi vhodné spojit si vytváření návyku s něčím pro sebe příjemným. Například vytvořit si malý rituál, udělat si před cvičením šálek dobré kávy, pustit si motivační video, udělat si odškrtávací kalendář.
  • Doporučuji ze začátku dodržovat návyk opravdu každý den. (Nemluvím tu o každodenním hodinovém cvičení bez regenerace ale o vytvoření pouze návyku s minimum vynaložení úsilí) postupem můžeme začít cvičit intenzivněji a vytvořit si trénink každý druhý den. Je potřeba také začít pouze s jedním návykem a nikdy nezačínat s více návyky najednou.
  • A poslední bod nestresovat se s porušením. Opravdu nastanou chvíle, kdy to prostě nestihnete nebo nebudete mít dost sil. Je potřeba být dobře nastavený a říct si s čistou hlavou, že v dlouhodobém horizontu, kdy držíme pravidelně svůj návyk nám občasné vynechání opravdu plán nepokazí.

No a na závěr snad už jen popřát štěstí k tvoření nových návyků a odstranění těch špatných :).

1 názor na “Jak si vytvořit návyk”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *