Jaké jsou výhody kávy a čaje pro zdraví?

Po vodě jsou káva a čaj nejoblíbenějšími nápoji konzumovanými po celém světě. Kromě poskytování ranních rituálů a posílení poledního propadu mají tyto horké nápoje také zdravotní přínosy. Káva a čaj jsou již dlouho uznávány pro své prospěšné vlastnosti, které pocházejí převážně z kofeinu a antioxidantů obsažených v kávových zrnech a čajových listech.

Až na několik výjimek je káva téměř ve všech zemích oblíbenější než čaj. Podle National Coffee Association (2017) pije 62% dospělých Američanů kávu každý den. Kávová zrna rostou na kvetoucích stromech ve více než 50 zemích, včetně USA (Havaj). Kávové zrna se praží a poté melou. Podle toho, kde žijete a podle svých preferencí se káva připravuje na mnoho způsobů. Káva obsahuje kofein, vitamíny a minerály, polyfenoly a další složky, které mohou být prospěšné pro zdraví. Polyfenoly jsou antioxidanty, což jsou chemické sloučeniny, které bojují proti volným radikálům. Volné radikály mohou poškodit buňky a vést k nemocem.

Na rozdíl od kávy čaj je oblíbeným nápojem v Číně, Turecku, Irsku a Velké Británii. Čajové lístky se suší a drtí a poté se mohou na chvíli vystavit vzduchu. Toto se nazývá fermentace, což je chemická reakce, která ovlivňuje chuť čajových lístků a zčervená je. Čím delší je proces fermentace, tím více kofeinu obsahují listy. Zelený čaj vůbec nefermentuje a listy černého čaje jsou fermentovány nejdéle.

Jáké jsou tedy výhody ?

  • Snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Bylo prokázáno, že polyfenoly v kávě a čaji snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Studie naznačují, že pravidelné pití kávy může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění včetně mrtvice. Multi-etnická studie aterosklerózy dospěla k závěru, že ve srovnání s osobami, které kávu nepijí, měli lidé, kteří pili více než jeden šálek čaje denně, nižší výskyt kardiovaskulárních. Další výzkumy ukazují, že pití alespoň tří šálků černého nebo zeleného čaje denně může snížit riziko cévní mozkové příhody o 21%.
  • Snižuje riziko cukrovky 2. typu. Výzkum ukazuje, že kofein v kávě krátkodobě zvyšuje hladinu cukru v krvi, ale polyfenoly mohou dlouhodobě zlepšit citlivost na inzulín a snížit riziko cukrovky 2. typu. Káva bez kofeinu může mít také příznivý účinek na snížení cukrovky typu 2, ale přínos se jeví jako méně významný. Antioxidanty v čaji mohou pomoci tělu zpracovat cukr v krvi.
  • Pomalý postup nebo snížení neurologických poruch souvisejících s věkem. Některé studie naznačují, že kofein může zmírnit časné příznaky Parkinsonovy choroby, zatímco jiné ukazují, že konzumace kávy a čaje může v první řadě pomoci chránit před získáním Parkinsonovy choroby. Ve studii zabývající se konzumací kávy u mužů a žen po dobu 22 let bylo u těch, kteří konzumovali kávu, výrazně nižší riziko vzniku onemocnění než u osob, které nepijí. Podobně další dlouhodobá studie s téměř 30 000 dospělými zjistila, že pití tří nebo více šálků čaje denně bylo spojeno se 69% sníženým rizikem rozvoje Parkinsonovy choroby. Kromě toho existuje výzkum, který ukazuje, že spotřeba zeleného čaje (pět šálků versus jeden šálek denně) byla spojena s nižším rizikem demence nebo s novou diagnózou demence.
  • I když existují podobné zdravotní výhody jako pití čaje a kávy, objevují se také rozdíly. Například existuje slibný výzkum, který naznačuje, že káva s kofeinem může zabránit tvorbě žlučových kamenů jak u mužů, tak u žen. U pijáků čaje vědci zjistili, že u velkého počtu studií došlo u pijáků čaje k výraznému zvýšení kostní minerální hustoty ve srovnání s osobami, které tyto nápoje nepijí, a rovněž k nižšímu riziku osteoporózy u pijáků čaje. ve srovnání s těmi, kteří nápoj nekonzumovali.

Možné vedlejší účinky konzumace kávy a čaje

Konzumace těchto horkých nápojů může mít vedlejší účinky na základě jejich obsahu kofeinu. Kofein může způsobit úzkost, nespavost a nepravidelný srdeční rytmus. Káva (pravidelná i bez kofeinu) může navíc dráždit zažívací trakt, močový měchýř a prostatu. Vedlejší účinky vysoké konzumace kofeinu se vztahují stejně na kávu a čaj. Museli bychom však konzumovat mnohem více šálků čaje, abychom dosáhli stejně vysoké úrovně kofeinu, která se nachází v kávě.

Stručně řečeno, pití kávy a čaje poskytuje řadu vynikajících zdravotních výhod s několika vedlejšími účinky, které lze zvládnout přechodem na bylinkový čaj nebo kávu bez kofeinu. Upozornění: Čistá černá káva a čaj mají přirozeně nízký obsah kalorií, přibližně dva kalorie na šálek. Jakmile však začnete přidávat cukr, mléko a další přísady, pravděpodobně konzumujete mezi 200 a 600 kalorií.

Tak na zdraví =)

Použité studie:

Arab, L. et al. (2009). Green and black tea consumption and risk of stroke: a meta-analysis. Stroke, 40, 1786–792.

Bhupathiraju, S.N. et al. (2013). Caffeinated and caffeine-free beverages and risk of type 2 diabetes. American Journal of Clinical Nutrition, 97, 155–66.

Ding, M. et al. (2014). Long-term Coffee Consumption and Risk of Cardiovascular Disease: A Systematic Review and a Dose-Response Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies. Circulation, 129, 643–659.

Ferdman, R.A. (2014). Map: The Countries That Drink the Most Tea. The Atlantic.

Guo, M. et al. (2017). Tea consumption may decrease the risk of osteoporosis: an updated meta-analysis of observational studies. Nutrition Research, 42, 1–10.

Hu, G. et al. (2007). Coffee and tea consumption and the risk of Parkinson’s disease. Movement Disorders: Official Journal of the Movement Disorder Society, 22, 2242–2248.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *